English | Español

The Problem

You buy 10 lbs of mixed nuts. Cashews cost $ 3.50/lb and walnuts cost $ 2.00/lb How may pounds of each were bought if you spent $ 29.00

Answer provided by our tutors

Let I buy x pounds of Cashews and y pounds of walnuts.

So, x+y=10

and 3.5x+2y=29

Plugging the value of x from equation 1 to equation 2.

3.5(10-y)+2y=29

35-3.5y+2y=29

35-1.5y=29

1.5y=6

y=6/1.5=4

So, x=10-y=10-4=6.

I bought 6 pounds of cashew and 4 pounds of walnuts.

 

← Previous Problem Next Problem →